budocentrum wiz 480

W sobotę (1.09.2018r.) o godzinie 12:00 pod pomnikiem Obrońców Suwerenności i Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej odbyły się obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

 

W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości należało się spodziewać, że uroczystość zgromadzi liczne delegacje, jak i rzesze mieszkańców pragnących oddać cześć bohaterom i tym, którzy w trudnym czasie II wojny światowej zapłacili najwyższa cenę za naszą niepodległość.

 

Niestety o godzinie dwunastej, gdy rozpoczęcie uroczystości obwieścił dźwięk syreny. Przed pomnikiem Obrońców Suwerenności i Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, stało zaledwie 8, dosłownie - osiem osób. Jeden przedstawiciel Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz trzech Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wystawiający poczet sztandarowy i pełniących krótką wartę przy pomniku. Delegacja przedstawicieli ostródzkiego urzędu i rady miasta w osobach: Zastępca Burmistrza M. Ostróda Norbert Gesek, Przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Bera, Dyrektor MOPS Kazimierz Wosiek oraz (nie ujęty na poniższych fotografiach) Radny Rady Miejskiej Tomasz Bruździak. Poza przedstawicielami mediów w uroczystości nie brał udziału żaden mieszkaniec 35-tysięcznego miasta. Po złożeniu kwiatów uczestnicy rozeszli się. 

 

 

 

Czym sobie Ostróda zasłużyła na tak “uroczyste” upamiętnienie. Czy tylko te osiem osób pamiętało o tak ważnej uroczystości? Spójrzcie na fotografie (poniżej) z lat wcześniejszych. Widać na nich liczne grono przybyłych. Przedstawiciele władz, szkół, harcerze czy przedstawiciele kombatantów, a nade wszystko zaproszeni na uroczystość odpowiednio wcześniej mieszkańcy.  

Trudno nam zrozumieć, jakimi pobudkami kierowali się organizatorzy tegorocznych ostródzkich obchodów. Dla porównania zamieszczam dwa linki do krótkich materiałów filmowych z obchodów w sąsiedniej Iławie (link: 

https://youtu.be/PE4uwzNiXh8" ) i Działdowie (link: https://youtu.be/fCHX0_hPacQ" ).

 

Tymczasem w Ostródzie, nie wywieszono ani plakatów ani też na czas nie powiadomiono mediów o organizowanych uroczystościach, choć trudno nazwać samo złożenie kwiatów pod pomnikiem „uroczystościami”. 

 

Powtórzymy za Marszałkiem Józefem Piłsudskim: Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”

 

W załączeniu kilka fotografii znalezionych w internecie z uroczystości z lat ubiegłych:

rok_2011.
rok_2011.
rok_2011
rok_2011
rok_2013
rok_2013
rok_2014(1)
rok_2014(1)
rok_2014(2)
rok_2014(2)
rok_2014(4)
rok_2014(4)
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6

(red)

ps. 

Treść ustawy o kombatantach:

Art. 7 3.1. Do zadań z zakresu administracji rządowej realizowanych przez powiaty należy:

2) organizacja na terenie powiatu obchodu rocznic w celu upamiętnienia walki o niepodległość Polski oraz uczczenia pamięci ofiar wojny i okresu powojennego;

 

Komentarze   

# Andrzej 2018-09-04 10:11
Witam celem sprostowania, wartę honorową wystawił Zwiazek Kombatantów RPi Byłych Więzniów Politycznych w skladzie Prezes st.sier rez A Kołodziejski i z-ca prez p.por w st spocz Henryk Domin przy pom ZŻ WP kolo nr 5
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# Waldek 2018-09-06 13:02
Jak widać Pan Tomek, Tadeusz i Norbert się nie popromowali. Pewnie nocy nie przespali. Panowie z powiatu jeżdżą służbową limuzyną po powiecie i robią łapankę na radnych zamiast realizować nałożone na nich ustawowe obowiązki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować