budocentrum wiz 480

W piątkowe popołudnie, 21 września doszło do pożaru nieużytków i drzewostanu w okolicy miejscowości Kotkowo w gminie Łukta.

 

Po godzinie 14:30 dyżurny powiatu odebrał zgłoszenie z informacją o pożarze. Informator przekazywał, że na kilkunastu hektarach ogień trawił poszycie i zbliżał się do młodnika i domku letniskowego.

 

Do akcji dyspozycję wyjazdu otrzymały z morąskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej dwa zastępy gaśnicze i samochód rozpoznawczo-ratowniczy. Ponadto alarm pożarowy ogłoszony został dla jednostek OSP z gminy Łukta.

 

Gdy strażacy dotarli na miejsce pożaru, ogień napędzany silnymi podmuchami wiatru parł w kierunku młodnika i domku letniskowego. Strażacy przystąpili do akcji gaśniczej. Zaczęli podawać wodę z gaśniczych linii wężowych, starali się nie dopuścić by pożar pochłoną budynek. Jednocześnie gaszone były skrzydła pożaru. Do akcji zadysponowano kolejne samochody gaśnicze, między innymi z ostródzkiej JRG: cysternę z osiemnastoma tysiącami litrów wody i jednostki OSP z gminy Morąg oraz powiatu olsztyńskiego.

 

Dowódca akcji przekazał, że potrzebuje wsparcia samolotów gaśniczych. Z lotniska w Szymanach poderwane do akcji zostały dwa gaśnicze Dromadery. Po kilkunastu minutach nadleciała pomoc, samoloty dokonały dwóch zrzutów wody. Strażacy opanowali pożar, udało im się uratować domek letniskowy i nie dopuścić by pożar wdarł się do lasu.

 

Akcja gaśnicza trwała ponad cztery godziny, udział w niej wzięło 16 zastępów gaśniczych, 64 strażaków.

 

pozartraw1

 

pozartraw3

 

pozartraw4

 

 

opracowanie: kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: bryg. Adam Zaręba

Dodaj komentarz

1

Kod antyspamowy
Odśwież