budocentrum wiz 480

Przedwyborcze i przy okazji „około debatowe” zamieszanie w Ostródzie trwa w najlepsze. Czujemy się trochę winni, bo w końcu to my poniekąd rozpętaliśmy tę małą burzę, pytając mieszkańców o to, czy chcą dyskusji Czesława Najmowicza i Zbigniewa Michalaka o naszym mieście. Pragniemy w tym miejscu jednak uspokoić i potwierdzić – debata odbędzie się. Panowie Michalak i Najmowicz „skrzyżują rękawice” 30 października o godz. 19 w ostródzkim Zamku. I odpowiedzą – na żywo, bez żadnych manipulacji – na Wasze, Ostródzian pytania! Debata potrwa 3 godziny.

Dawno nie było takiego zamieszania w trakcie raptem kilku dni, jak to, które od środy widzimy w temacie przedwyborczej debaty w Ostródzie. Zaczęło się niewinnie, od sondy, w której 88% ankietowanych wyraziło swoje poparcie dla takiego wydarzenia. Poparcie wyrazili również obaj kandydaci, którzy w tekście pod naszym wpisem na Facebooku deklarowali:

- Jesteśmy otwarci na propozycję debaty w możliwie szybkim terminie. Chcemy aby jak największa ilość pytań pochodziła od Mieszkańców naszego miasta. Szczegóły powinny ustalić komitety wyborcze – pisał Czesław Najmowicz (pisownia oryginalna – red.).

Nieco bardziej powściągliwy, ale wciąż zainteresowany wydawał się w pierwszej chwili Zbigniew Michalak. – Debacie publicznej mówię zdecydowanie TAK! Formie, która została zaproponowana mówię NIE. Zgadzam się na debatę publiczną, otwartą dla mieszkańców, z możliwością zadawania pytań z Sali, bez żadnej ustawki z pytaniami. Otwarta debata relacjonowana przez wszystkie zainteresowane media – mówił.

 najmowicz michalak

Obaj Panowie chcą – co dalej?

Jako pierwszy zadziałał, dotrzymując swojej obietnicy, Zbigniew Michalak. Jego propozycja wydała się niezwykle rozsądnym i wyjątkowo prospołecznym rozwiązaniem. Debata – na tę chwilę to najbardziej bliski realizacji pomysł – odbyć się ma we wtorek, 30 października w sali reprezentacyjnej ostródzkiego Zamku. Formuła, którą zaproponował Michalak pozwala na bezprecedensowe w skali naszego miasta uczestnictwo mieszkańców w tej niezwykle istotnej dyskusji. Otóż Ostródzianie, po raz pierwszy w historii, będą mogli zadać pytania kandydatom na żywo, w trakcie debaty. Prosto z mostu, albo jak to inaczej mówią „z grubej rury”.

Otwarta forma debaty sprawia, że obaj kandydaci będą uczestniczyć w niej na równych prawach. Nie będzie niedomówień dotyczących tego, że jedno medium sprzyja jednemu, a drugie drugiemu. Zarówno Najmowicz jak i Michalak będą mogli wykazać się wrażliwością społeczną, znajomością problematyki miasta oraz pomysłami na jego przyszłość. Co ważne i godne podkreślenia – na żywo, z pytaniami, których wcześniej znać nie będą!

Czy obecny burmistrz weźmie udział w tej debacie – tego nie możemy być pewni. Czesław Najmowicz na swoim profilu pisał, że „czeka na powiadomienie od mediów” w sprawie przedwyborczego spotkania obu Panów z mieszkańcami. Takie powiadomienie wczoraj obaj Panowie otrzymali i – nie będziemy tego ukrywać – wyrazili wstępną zgodę na debatę, choć z zupełnie różnym entuzjazmem. Niezwykle dziwna przy tym jest reakcja niektórych innych mediów, które piszą, że „debaty nie będzie”. Kto im taką wiadomość przekazał? Czemu ma służyć pisanie o braku debaty, czyli wprowadzanie mieszkańców w błąd?

 

Panowie i Panie Dziennikarze – zróbmy to razem! 

Z tego miejsca, choć robimy to również jednocześnie bezpośrednio, zapraszamy wszystkie media oraz – co najważniejsze – WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW na wtorek, na godz. 19 do sali reprezentacyjnej ostródzkiego Zamku. Chcielibyśmy, by debata była transmitowana do maksymalnej ilości źródeł – na żywo – i miała następujący przebieg:

  1. Prezentacja kandydatów (3 minuty dla każdego).
  2. Pytania od publiczności (czas na odpowiedź kandydata: 2 minuty, pytania zadawane do godz. 20.30, decyduje kolejność zgłoszeń – przed rozpoczęciem debaty – od godz. 18.15).
  3. Pytania od przedstawicieli mediów (każde medium, które zgłosi się do wzięcia udziału w debacie ma prawo do zadania jednego pytania – 2 minuty na każdą odpowiedź dla każdego z kandydatów).
  4. Podsumowanie obu kandydatów (3 minuty dla każdego).

Kolejność odpowiedzi obu Panów jak i zadawanych przez media pytań zostałaby rozlosowana w poniedziałek, o godz. 19, czyli na dzień przed rozpoczęciem debaty. Na spotkanie do sali konferencyjnej Hotelu Willa Port zapraszamy przedstawicieli Kandydatów oraz przedstawicieli wszystkich lokalnych mediów, zainteresowanych wzięciem udziału w debacie. Moderatorem wtorkowej dyskusji będzie niezależny dziennikarz spoza Ostródy. 

Żeby było przejrzyście i klarownie, zapraszamy: 

- Telewizja Mazury

- MeloRadio

- Gazeta Ostródzka

- Nasza Ostróda

- ostrodaonline.pl

- Ostróda NEWS

- Radio Olsztyn

- TVP 3 Olsztyn

- Ostróda Flesz

- oraz inne zainteresowane media. 

Organizatorem debaty jesteśmy MY – lokalni dziennikarze. Każda z redakcji, dołączając do nas, otrzymuje status organizatora i ma realny wpływ na merytorykę i przebieg debaty! 

 

I co Wy na to? 

 

Dodaj komentarz

1

Kod antyspamowy
Odśwież